NORTH DAKOTA STATE TRAP SHOOT

THE SHOOTING PARK

HORACE, ND

July 31 - August 3 2003

 

 

Thursday July 31, 2003

 

 

Event 1 - 100 16 yard Targets

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Rod Rios

ND

100

OPEN

AA

Jeff Zwarych

ND

100

OPEN

A

David Harmon

ND

100

OPEN

B

Conrad Strand

ND

99

OPEN

C

Mark E. Jones

MN

100

OPEN

D

David Redman

MN

90

OPEN

Veteran

Jim Kempel

ND

99

OPEN

Lady A

Stephanie Young

MN

97

OPEN

Lady B

Debbie Knain

ND

91

OPEN

Junior

Donald Martin

ND

98

OPEN

Sub Junior

Dan Schaible

ND

99

OPEN

 

 

Event 2 - 100 Handicap Targets

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Dan Schaible

ND

97

OPEN

2nd

Don Martin

ND

97

OPEN

3rd

Milo Martinson

MN

97

OPEN

4th

Trent Bergeron

ND

95

OPEN

5th

William Gauslow

ND

94

OPEN

 

 

Event 3 - 50 pair Doubles Targets

 

Class

Name

Status

Score

Category

Champion

Jason Folvag

ND

100

OPEN

AA

Jeff Zwarych

ND

98

OPEN

A

Gary Siverson

ND

99

OPEN

B

Randy Knain

ND

95

OPEN

C

Scott Sagsveen

ND

93

OPEN

D

Gene Johnson

MN

82

OPEN

 

 

 

Friday August 1, 2003

 

Singles (Event 4) 100 16 yard Targets (Class Championship)

 

ATA Trophy

 

Class

Name

State

Score

Category

AA

Jim Kempel

ND

99

Resident

A

David Harmon

ND

99

Resident

B

Mike Johnson

ND

99

Resident

C

Randy Knain

ND

97

Resident

D

Don Carlson

ND

90

Resident

 

NDTA Trophy

Class

Name

Home

Score

Category

AA

Stephen Fadel

MN

99

Open

A

Mike Robers

ND

99

Open

B

Ben Rossland

ND

99

Open

C

Truman Graves

ND

96

Open

D

Todd Zych

MN

94

Open

Veteran

Larry Myers

ND

97

Open

Lady A

Carloyn Polkinghorne

ND

97

Open

Lady B

Deb Cunningham

ND

81

Open

Junior

Zack Keller

ND

95

Open

Sub-Junior

Trent Bergeron

ND

99

Open

 

 

 

Event 5 Preliminary Handicap 100 - Handicap Targets

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Mike Johonson

ND

97

OPEN

2nd

Jason Folvag

ND

96

OPEN

3rd

Brady Phelps

ND

94

OPEN

4th

Keith Jones

IN

94

OPEN

5th

Jerry Bergeron

ND

94

OPEN

 

 

 

Event 6 50 pair Doubles Targets

 

ATA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

AA

Jesse Molstre

ND

98

Resident

A

Jerry Bergeron

ND

97

Resident

B

Dennis Bredahl

ND

94

Resident

C

Curtis Schlauch

ND

91

Resident

D

Lyle Glessing

ND

83

Resident

 

NDTA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

AA

Mark Gadbaw

MN

99

Open

A

Randy Mahonen

MN

96

Open

B

Robert Brodt

PA

92

Open

C

Gary Hanson

CA

89

Open

D

Daniel Kaffar

ND

82

Open

 

 

Saturday August 2, 2003

 

Event 7 200 16 yard Targets ND Singles Championship

 

ATA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Jeff Zwarych

ND

200

Resident

Runner-up

Dan Campbell

ND

199

Resident

Lady

Cassandra Felber

ND

190

Resident

Veteran

Larry Myers

ND

196

Resident

Sr. Veteran

Lyle Glessing

ND

188

Resident

Junior

Dan Kaffar

ND

192

Resident

Sub-Junior

Jesse Molstre

ND

198

Resident

 

NDTA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

1st

 

 

 

 

AA

Rod Rios

ND

199

Resident

A

David Harmon

ND

197

Resident

B

Mike Johnson

ND

194

Resident

C

David Schmidt

ND

188

Resident

D

Merle Enger

ND

178

Resident

Lady A

Jan Klippel

ND

190

Resident

Lady B

Debbie Knain

ND

179

Resident

Junior

Tyson Welch

ND

188

Resident

Sub-Junior

Dan Schaible

ND

192

Resident

Veteran

Gordon Erbstoesser

ND

193

Resident

Sr. Veteran

Leonard Pietsch

ND

188

Resident

 

 

 

 

 

2nd

 

 

 

 

AA

Jeff Wagner

ND

198

Resident

A

Jerry Bergeron

ND

197

Resident

B

Frandell Johnson

ND

194

Resident

C

James Folvag

ND

187

Resident

D

Paul Meyer

ND

178

Resident

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion

David Dupree

MN

200

Non- Res

AA

Stephen Fadel

MN

200

Open

A

Dan Pederson

ND

196

Open

B

Curtis Schlauch

ND

194

Open

C

Duane Reister

ND

185

Open

D

Todd Zych

MN

183

Open

Lady

Carolyne Polkinghorne

ND

187

Open

Junior

Will Gokey

ND

186

Open

Sub-Junior

Trent Bergeron

ND

188

Open

Veteran

Lou Kosiba

MN

198

Open

Sr. Veteran

Walter Gustavson

MN

199

Open

 

 

Sunday August 3, 2003

 

Event 8 100 Double Targets ND Doubles Championship

 

ATA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Michael Kempel

ND

100

Resident

Runner-up

Jason Folvag

ND

98

Resident

 

NDTA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

1st

 

 

 

 

AA

Dan Campbell

ND

97

Resident

A

Jerry Bergeron

ND

97

Resident

B

Todd Wendel

ND

97

Resident

C

Curtis Schlauch

ND

92

Resident

D

Nathan Tallackson

ND

81

Resident

Lady

Mary Polkinghorne

ND

81

Resident

Veteran

Jim Schumacher

ND

95

Resident

Junior

Will Gokey

ND

92

Resident

Sub-Junior

Jesse Molstre

ND

94

Resident

 

 

 

 

 

2nd

 

 

 

 

AA

Jeff Wagner

ND

96

Resident

A

Paul Weber

ND

93

Resident

B

Randy Knain

ND

94

Resident

C

Bob Ralston

ND

92

Resident

D

Dan Carlson

ND

80

Resident

 

 

 

 

 

OPEN

 

 

 

 

Champion

Bob Felber

SD

99

Non Res

AA

Chris Kittleson

ND

96

Open

A

Randy Mahonen

MN

97

Open

B

Mark Ceynowa

MN

95

Open

C

Gary Hanson

CA

88

Open

D

Dan Kaffar

ND

77

Open

 

 

 

Event 9 100 Handicap Targets ND Handicap Championship

 

ATA Trophy

 

Class

Name

Home

Score

Category

Champion

Brendan Dean

ND

98

Resident

Runner-up

Dan Kaffar

ND

97

Resident

3rd

Curtis Schlauch

ND

97

Resident

4th

Jason Folvag

ND

95

Resident

5th

Dan Campbell

ND

95

Resident

6th

Brad Saltsman

ND

95

Resident

 

NDTA Trophy

 

7th

Norman Howard

ND

94

Resident

8th

Gary Siverson

ND

94

Resident

9th

Dan Pederson

ND

94

Resident

10th

Roger Johnson

ND

94

Resident

11th

Mike Johnson

ND

94

Resident

 

 

 

 

 

OPEN

 

 

 

 

Champion

LouKosiba

MN

95

Non Res

2nd

Jason Hanson

SD

95

Open

3rd

Rick Nelson

MN

95

Open

4th

Trent Sovde

MN

93

Open

 

 

High All-Around (Events 7 - 9)

 

Class

Name

Home

Category

Champion

Dan Campbell

ND

Resident

AA

Jason Folvag

ND

Resident

A

Jerry Bergeron

ND

Resident

B

Curtis Schlauch

ND

Resident

C

Dan Kaffar

ND

Resident

D

Dan Carlson

ND

Resident

Lady

Mary Polkinghorne

ND

Resident

Junior

Will Gokey

ND

Resident

Sub Junior

Jesse Molstre

ND

Resident

Veteran

Jim Kemple

ND

Resident

Non Resident

Bob Barker

SD

Non Res

 

 

High Overall (Events 1 - 9)

 

Class

Name

Home

Category

Champion

Jason Folvag

ND

Resident

AA

Dan Campbell

ND

Resident

A

Jerry Bergeron

ND

Resident

B

David Harmon Jr.

ND

Resident

C

Randy Knain

ND

Resident

D

Dan Carlson

ND

Resident

Non Resident

Lou Kosiba

MN

Non Res