Thursday July 21, 2005

Event # 1 100 Singles 82 Entries Hometown and

Name State or Province Score

 

Champion _Rob Lamont_________ Brandon, MB_____ ___100____

 

AA _Dennis Swearingen___ Cass Lake, MN___ ___100____

 

A _Perry Weiner________ Mandan, ND_____ ____99____

 

B _Phil Bogner_________ Bismarck, ND____ ___ 99____

 

C _Leonard Raddohl_____ Ft. Rice, ND_____ ___96_____

 

D _JimVannett__________ Minot, ND_______ ___90_____

 

Vet _Jim Kemple_________ Fargo, ND_______ ___97_____

 

Sr. Vet _Carl Anderson_______ Rugby, ND______ ___97_____

 

Lady A _Nancy Boehmer______ Carrington, ND___ 96_____

 

Lady B _Stacy Friesen________ Detroit Lakes, MN ___82_____

 

Junior _Derek Stringer_____ __ Butte, MT_______ ___97_____

 

Sub Junior _William Woodworth__ Bismarck, ND____ ___92_____

Event # 2 100 Handicap 75 Entries

 

Champion _WayneUnruh_________ Bismarck, ND____ ___98_____

 

2nd _Jeff Zwarych_________ Bismarck, ND____ ___98_____

 

3rd _Jesse Molstre_________ Horace, ND______ ___97_____

 

4th _Darryl Howard________ Bismarck, ND____ ___97_____

 

5th _Dan Campbell_________ Grand Forks, ND_ ___96_____

Event # 3 50 Pair Doubles 61 Entries

 

Champion _Pat Lamont__________ Brandon, MB___ __100_____

 

AA _Chris Kittleson_______ Williston, ND__ ___99_____

 

A _Gerald Moro_________ Wenatchee, WA ___96_____

 

B _Orvin Underdaht______ Faribault, MN__ ___97_____

 

C _Tim Kaffar___________ Zap, ND_______ ___90_____

 

D _David Schmidt________ West Fargo, ND_ ___94_____

 

Friday July 22, 2005

Event # 4 100 Singles 184 Entries Hometown and

Name State or Province Score

ATA Trophies

AA _Gerald Wendel_______ Sanborn, ND___ ___100____

 

A _Perry Weiner________ Mandan, ND ___ ___100____

 

B _Jim Schumacher _____ Jamestown, ND_ ____98____

 

C _Cory Blanchard______ Grafton, ND____ ____98____

 

D _Dan Carlson_________ _Minot, ND ____ ____90____

NDTA Trophies

AA Chris Kittleson Williston, ND 100

 

A _Mike Nordback______ _Fargo, ND ____ ____99____

 

B _Roger Johnson______ _Rugby, ND____ ____97____

 

C _David Schmidt______ _West Fargo, ND ____97___

 

D _Perry Nodsle_______ _Detroit Lakes, MN 91

 

VET Jerome Schiff_____ _Minot, ND___ ____98____

 

Sr Vet _Gerald Moro________ _Wenatchee, WA ____97____

 

Lady A _ Melissa Woodworth_ _Bismarck, ND_____ ___ 96

 

Lady B _Debbie Knain_______ _Rugby, ND____ ____90____

 

Junior _Jesse Molstre______ Horace, ND 100

 

Sub Junior _William Woodworth__ _Bismarck, ND_ ____95____

Event # 5 100 Handicap 119 Entries

 

NDTA Trophies

Champion _Roger Roness_______ _Glasgow, MT__ ____98____

 

2nd _Brian Larson_______ _Bisby, ND____ ____97____

 

3rd _Derek Stringer__ _Butte, MT__ ____96___

 

4th _Dan Kaffar_________ _Zap, ND______ ____96____

 

5th _Darryl Howard______ _Bismarck, ND_ ____93____

 

 

 

 

Friday July 22,2005 Hometown and

Event # 6 50 Pair Doubles 93 Entries State or Province Score

ATA Trophies

AA __Jesse Molstre_ Horace, ND__ ____99___

 

A __Don Ackerson______ Sherwood, ND ___ 94

 

B __Mark Pierson______ Bismarck, ND__ ____96___

 

C __Tim Kaffar________ Zap, ND_______ ____92___

 

D __Matthew Peabody __ Zap, ND_______ ____90____

 

NDTA Trophies

AA __Patrick Lamont ____ Brandon, MB___ ____100___

 

A __Bill Suda_________ Grafton, ND___ ____94____

 

B __Steve Suko________ Jamestown, ND_ ____96____

 

C __Jim Howard________ Mandan, ND____ ____91____

 

D __Barb Reister______ Mandan, ND___ ____85____

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday July 23, 2005

Event # 7 200 Singles 155 Entries Hometown and

Name State or Province Score

ATA Trophies

Champion Chris Kittleson___ Williston, ND 199

 

Runner-up Gerald Wendel______ Sanborn, ND__ 199_____

 

Lady Cassie Felber______ Minot, ND 197_

 

Vet Larry Myers______ Bismarck, ND 198____

 

Sr. Vet Jim Schumacher____ Jamestown, ND 194____

 

Junior Levi Jurgens_______ Beulah, ND__ 196____

 

Sub Junior William Woodworth__ Bismarck, ND 185

 

NDTA Trophies Resident

1st AA Delvin Zahn Zap, ND 198

 

1st A Mike Nordback______ Fargo, ND____ 197

 

1st B Dean Rohrich_______ Bismarck, ND_ 196_____

 

1st C Rick Scharf________ Mandan, ND__ 192_____

 

1st D Richard Earle______ Jamestown, ND 191___

 

1st Lady A Mary Polkinghorn___ Emerado, ND_ 194_____

 

1st Lady B Jeanne Earle_______ Jamestown, ND 187____

 

1st Junior Jesse Molstre____ Horace, ND__ 195____

 

1st Sub Junior Donavan Dean ______ Lansford_____ 184

 

1st Vet Richard Hutchens__ Dickinson, ND 195_

 

1st Sr. Vet Lyle Glessing______ Fargo, ND 194___

 

2nd AA Jason Folvag______ Williston, ND 197___

 

2nd A Paul Berg_________ Kindred, ND_ 197____

 

2nd B Wayne Unruh________ Bismarck, ND_ 195_____

 

2nd C Chet Nelson________ Bismarck, ND 191____

 

2nd D James Harchenko____ Beach, ND____ 191_____

 

Saturday July 23,2005 Hometown and

NDTA Trophies open and NR Event #7 State or Province Score

 

NR Champion Patrick Lamont_____ Brandon, MB_ 200_____

 

AA Chris Larson_______ Glencoe, MN_ 200____

 

A Tom Polkinghorne___ Emerado, ND__ 197_____

 

B Don Krueger_______ Jamestown, ND 195____

 

C Leonard Raddohl____ Ft Rice, ND_ 191____

 

D Dan Carlson________ Minot, ND____ 183_____

 

Lady Melissa Woodworth__ Bismarck, ND_ 192_____

 

Junior Derek Stringer Butte, MT__ 195____

 

Sub Junior Tony Friesen____ Detroit Lakes, MN 190_

 

Vet Leonard Leland Ismay, MT___ 199____

 

Sr. Vet Gerald Moro________ Wenatchee, WA 195____

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday July 24, 2005

Event # 8 50 Pair Doubles 101 Entries Hometown and

Name State or Province Score

ATA Trophies

Champion Jeff Wagner_______ Williston, ND 100__

 

Runner-up Todd Wendel_____ Sanborn, ND__ 100___

 

NDTA Trophies Resident

 

1st AA Fason Folvag______ Williston, ND 100__

 

1st A Dave Molstre______ Horace, ND___ 97____

 

1st B Brendon Dean______ Lansford, ND_ 96____

 

1st C Tim Kaffar________ Zap, ND______ 96____

 

1st D Steven Bonderud__ Grand Forks, ND 89__

 

Lady Nancy Boehmer___ Carrington, ND 85__

 

Junior Jesse Molstre____ Horace, ND___ 99____

 

Sub Junior Jacob Knain_______ Rugby, ND____ 89____

 

Vet Gordy Erbstoesser_ Bismarck, ND_ 93____

 

Sr Vet Jim Schumacher Jamestown, ND 93

 

2nd AA Dan Campbell______ Grand Forks, ND 99

 

2nd A Greg Vaage________ Stanley, ND__ 97___

 

2nd B Mark Pierson____ Bismarck, ND 95___

 

2nd C Perry Weiner Mandan, ND 93__

 

2nd D Matthew Peabody___ Beulah, ND___ 89____

NDTA Trophies Open and NR

 

NR Champion Rob Lamont________ Brandon, MB___ 98___

 

AA Jeff Zwarych______ Bismarck, ND 99

 

A Darryl Howard_____ Bisamrck, ND_ 97____

 

B Orvin Underdahl___ Faribault, MN 97___

 

C Don Boehmer_______ Carrington, ND 88____

 

D Dennis Bratlien___ Columbus, ND_ 88____

 

 

Sunday July 24,2005

 

Event # 9 100 Handicap 113 Entries Hometown and

Name State or Province Score

ATA Trophies

Champion Cody Matske_______ West Fargo, ND 99___

 

Runner-up Jesse Molstre_____ Horace, ND____ 98____

 

3rd Cassie Felber_____ Minot, ND_____ 98____

 

4th Brian Knutson____ Sherwood, ND__ 97____

 

5th Wayne Unruh_______ Bismarck, ND 97

 

6th Randy Goldade Jamestown, ND 96

 

NDTA Trophies Resident

 

7th Bill Suda Grafton, ND 96

 

8th Mark Pierson______ Bismarck, ND__ 96____

 

9th Dan Campbell______ Grand Forks, ND 96__

 

10th Dave Molstre______ Horace, ND____ 95____

 

11th Perry Weiner______ Bismarck, ND__ 95____

NDTA Trophies Open and NR

 

NR Champion Derek Stringer____ Butte, MT___ 96___

 

2nd Merril Swinson____ Scoby, MT___ 96____

 

3rd Dale Nelson_______ Homestead, MT__ 95____

 

4th Norm Howard_____ Bismarck, ND___ 95____

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High All Around Events 7,8, and 9 (400 targets)

Hometown and

ATA Trophy Resident State or Province Score

 

Champion Jesse Molstre______ Horace, ND___ 392___

 

NDTA Trophy NR

 

NR Champion Pat Lamont_______ Brandon MB____ ______

 

NDTA Trophies Resident

 

AA Chris Kittleson___ Williston, ND_ 392___

 

A Mark Pierson_____ Bismarck, ND 388___

 

B Wayne Unruh_______ Bismarck, ND___ 386___

 

C Dennis Bratlien___ Columbus, ND_ 367___

 

D James Harchenko___ Beach, ND_____ 373___

 

Lady Mary Polkinghorn_ Grand Forks, ND 363__

 

Junior Dan Schaible____ Fargo, ND_____ 383___

 

Sub Junior Donavan Dean_____ Lansford, ND__ 350___

 

Vet Don Boehmer_______ Carrington, ND_ 364___

 

Sr Vet Jim Schumacher Jameston, ND 382

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Overall Events 1-9 (1000 targets)

NDTA Trophies Resident and NR

 

Champion Jesse Molstre__ Horace, ND____ 968___

 

NR Champion Pat Lamont________ Brandon MB____ 973___

 

AA Jason Folvag______ Williston, ND 966__

 

A Darryl Howard___ Bismarck, ND 953

 

B Wayne Unruh_______ Bismarck, ND___ 934___

 

C Rod Gilmore_______ Mandan, ND____ 892___

 

D Steven Bonderud___ Grand Forks, ND 887_