2003 ROUGHRIDER TRAP SHOOT

 

 June 20:

 Preliminary Singles

       Champion: Jeff Zwarych      98

             AA: Jason Folvag      94

          A: David Harmon      96

          B: Frederick Bonn    92

          C: Darold Asbridge   92

          D: Rod Gilmore       84

     Lady A: Cassandra Felber  96

     Lady B: Debbie Knain      91

  Old Roughrider: Jim Schumacher   87

      Sub junior: Jake Knain       64

 

Preliminary Handicap:

        Champion: Gregg Vaage      91

        Short yd: Richard Hutchens 88

          Mid Yd: Scott Sagsveen   90

         Long Yd: Jeff Zwarych     88

 

Preliminary Doubles:

        Champion: Jason Folvag 97

              AA: Billy Clendenen  92

               A: Greg Vaage       92

               B: Curt Blohm       86

               C: Rod Gilmore      84

               D: Dan Carlson      76

            Lady: Barb Reister     73

  Old Roughrider: Carl Anderson    76

 

JUNE 21

SINGLES CHAMPIONSHIP:

        Champion: Jesse Molstre        199

        AA-1ST : Greg Vaage             199

        AA-2ND : Scot Sagsveen          197

         A-first: Mike Nordbeck        197

         A-second: Brett Friesen       196

         B-first: Curt Blohm           196

         B-second: James Peabody       193

         C-first: Gene Burkhartsmeier  195

         C-second: Dwight Knutson      191

         D-first: Leonard Raddohl      185

         D-second: Rod Gilmore         183

           Lady A: Cassandra Felber    198

           Lady B: Pat Banister        180

Old Roughrider-1ST: Jim Schumacher      185

Old Roughrider-2ND: Al Lundgren         185

           Junior: Dan Kaffar          179

       Sub-junior: Trent Bergeron      195

           Novice: Josh Blomberg       131

 

GENERAL MORT AAKRANN HANDICAP:

           Champion: Mike Kempel       98

           Short yd: Donald Martin     93                           

  Mid Yd: Louis Kuster         95

           Long yd: Greg Vaage         94

 

 

June 22:

 

DOUBLES CHAMPIONSHIP:

           Champion: Jason Folvag      98

                 AA: Billy Clendenen   98

                  A: Gerald Wendel     98

                  B: David Harmon      97

                  C: James Peabody     94

                  D: Richard Hutchens  93

               Lady: Mary Polkinghorne 89

     Old Roughrider: Jim Schumacher    91

      Junior/Sub-Jr: Daniel Schaible   90

 

HANDICAP CHAMPIONSHIP:

           Champion: Jim Kempel        96

          Runner-up: Jason Folvag      95

           Short yd: Dennis Dean       94

             Mid Yd: Perry Weiner      93

            Long Yd: Billy Clendenen   94

 

High All Around:

 Champion: Mike Kempel                 481

       AA: Greg Vaage                   476

        A: Billy Clendenen             471

        B: James Peabody

           Brenden Dean (tie)          465

        C: Gene Burkhartsmeier          466

        D: James Harchenko              441

 

ROUGHRIDER OF THE YEAR: Jason Folvag    745

 

Other awards:

   Best dressed cowboy: Paul Meyer;

   Best dressed cowgirl: Jean Anderson

   Best dressed little buckaroo: Jake Knain

   Best D dressed little buckerette: Brynn Flovag